Datová úložiště

Objem vytvářených a uchovávaných informací se každoročně zvyšuje a s tím úměrně stoupají požadavky na datová úložiště. V současné době hovoříme o více než padesátiprocentním meziročním nárůstu objemu uchovávaných dat. To představuje zvyšující se nároky nejen na kapacitu datových úložišť, ale také na rychlý přístup k datům.

Pomůžeme Vám při hledání optimálního řešení, které zohledňuje především tyto principy:

  • Ochrana dat
  • Odolnost proti výpadkům a haváriím
  • Konsolidace dat
  • Sdílení dat

 Portfolio společnosti GrossoCom nabízí směs produktů, řešení a služeb pro ukládání dat, které používají nejmodernější technologie a otevřené standardy pro optimální řešení pro každého zákazníka. Moderní technologie propojení diskových polí Storage Area Network (SAN) FiberChannel (po optických vláknech) a iSCSI (blokový přenos dat pomocí příkazů SCSI po datové síti IP) dává nepřeberné možnosti sdílení diskového prostoru velkým počtem serverů a tím jeho efektivnímu využití při vyšší spolehlivosti a výkonu, než-li je tomu v případě interních diskových polí přímo v serverech. Disková pole otevírají i nové možnosti bezpečnostního přístupu k ukládání dat, např. formou replikace diskového prostoru a databází mezi různými lokalitami.

Další možností je přímé sdílení souborů pomocí Network Attach Storage (NAS) či databází pomocí iSCSI.

Co se pod pojmy NAS (Network Attached Storage) a SAN (Storage Area Network) skrývá? Obě uvedené technologie nabízejí dvě odlišná řešení stejného problému - bezpečné síťové ukládání dat a jejich správu. V dnešní době prudce narůstá objem vytvořených dat, která se následně ukládají někde v počítačové síti. Položme si otázku, která z obou možností je ta nejvhodnější pro konkrétní situaci, co přinese a kolik bude stát?

 

NAS

Zařízení NAS se instaluje přímo do již existující sítě LAN (WAN). Soubory, uložené v diskovém prostoru NAS, jsou přístupné pomocí nainstalovaných protokolů pro přenos a sdílení. Jejich počet určuje univerzálnost použití NAS. Je to řešení, které je založeno na souborovém přenosu dat. Nové přidaný diskový prostor je mapován na pracovní stanice tak, jako by byl lokální. V tomto smyslu můžeme chápat NAS jako speciální prvek v síti, na kterém běží nějaká aplikace, která zajišťuje, že se dostaneme k souborům, uloženým na volném diskovém prostoru. Zjednodušeně řečeno platí, že NAS je server (PC) s vhodným operačním systémem, který plní roli dalšího souborového serveru.

 

SAN

Technologie SAN bývá dražším řešením. Je to speciální síť, která slouží jen k přenosu dat a je zcela oddělena od ostatního "LAN provozu". Je na ní nezávislá. Využívá blokový přenos dat. Bloky se přenášejí přímo mezi servery a úložnými prostory (datovými zařízeními) nebo jen mezi jimi samotnými. K propojení mezi jednotlivými prvky sítě SAN se používá technologie FC (Fibre Channel), na rozdíl od TCP/IP je od samého začátku výhradně navržena na rychlý přenos obrovského množství dat na velké vzdálenosti.

 

Závěrem

NAS i SAN řešení nám zajistí dostupnost a bezpečnost uložených dat a informací, což je prioritou v každé společnosti.Vhodnost nasazení jednotlivých technologií závisí na komplexním zvážení všech aspektů.

 

Naše pomoc zákazníkům pro zvolení správné cesty spočívá na základě víceparametrové rozhodovací matice.

 

Více technických informací na stránkách jednotlivých výrobců:

Pokud máte otázky nebo potřebujete informace, jsme tu pro Vás.

GrossoCom, s. r. o.

Jarní 898/50
614 00 Brno

Spojte se s námi
+420 517 370 042
+420 721 672 440


IČ 29190509
DIČ CZ29190509

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.